Komentáře

ke článku: Reportéři ČT hledali podzemní továrnu na Františkově - doplněno 30.10.07
ze dne 25.10.2007, autor článku: Kuba

Komentář ze dne: 14.03.2008 02:44:18
Autor: Karel (karel.spacek@karevic.com)
Titulek: Re:
Nedá mi to a musím drobně zareagovat na druhou větu příspěvku. O virguli se bavit nehodlám, nicméně musím bránit georadar, a to nejen proto, že mne částečně živí. Je to přístroj, který měří fyzikální vlastnosti, takže "věřit nebo nevěřit mu" zkrátka do určité míry musíme všichni, kdo věříme nebo nevěříme fyzice, kterou nás učili už na základní škole. To, že ten přístroj (a i další geofyzikální) měří fyzikální vlastnosti, samozřejmě neznamená, že z jeho výsledků lze (tak dokonale a přesně, jako to někteří dělají z virgule) určit, že přesně 2 m pod námi je štola, která nemá nic společného s průtokem vody a končí 65 m od nás, takže tam může být podzemní továrna - tohle prostě neumíme. Můj kolega dr.Hrubec v reportáži naopak používá v souvislosti s rozměry objektu ne zcela odborné slovo "tipuji", které je nicméně do určité míry vystihující situaci. Naše přístroje měří (na rozdíl od virgule) fyzikální vlastnosti prostředí a pokud je máme převést do normální mluvy a geometrie, je třeba ještě většinou odhadnout jiné vlastnosti prostředí, takže tak dokonalí jako proutkaři zkrátka být nemůžeme a vždy naše výsledky jsou s určitou chybou (např. desetiprocentní). Nicméně vždy zůstává nezpochybnitelná ta skutečnost, že v tom určitém místě se nějak mění vlastnosti prostředí a je tedy pravděpodobné, že pokud například hledáme štolu, je právě tam a ne jinde, kde se prostředí jeví jako zcela homogenní a neporušené. Tolik na obhajobu georadaru, potažmo geofyziky jako celku.
Co se týče mne a této lokality, tohoto konkrétního průzkumu jsem se neúčastnil, měl jsem v oné době jiné úkoly, nicméně přímo na daném místě jsem před cca pěti lety vedl velmi obdobný georadarový průzkum vyžádaný jistou fyzickou osobou. Na dvou místech na cestě k penzionu (u spodní

Reakce na komentář
"Re:"

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

Odpovězte, prosím, na následující kontrolní otázku, která nám pomůže rozlišit, zda jste člověk nebo počítačový robot. Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude váš komentář uložen. Tato kontrolní otázka se nezobrazuje registrovaným čtenářům.

Má kiklop jedno oko? (ano/ne)?

  

V rámci komentářů nelze používat HTML tagy.

Pro vložení tučného textu, hyperlinku nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]