Mistrovství ČR v cross country na Zadově

Autor: Kuba <webmaster@info-sumava.cz>, Téma: Akce na Šumavě, Vydáno dne: 23.07.2007

Mistrovství ČR XC - Zadov 2007 O tomto víkendu (21.7.-22.7.2007) se uskutečnilo na šumavském Zadově Mistrovství ČR XCO 2007. Podívaná to byla zajímavá jak pro naprosté neznalce této disciplíny, tak pro příznivce horských kol. Neuvěřitelné výkony některých závodníků doslova braly dech. Riskantní sjezdy a náročné výstupy zvládaly někteří až s neskutečnou lehkostí. První den se jezdilo za letního parna na suchém povrchu. V noci ze soboty na neděli skropil trať vydatný déšť a tak se v neděli závodníci potýkali i s chladem a bahnem.

Poslušnost a disciplína především

Zaujala mě jedna paní, pravděpodobně maminka jednoho ze závodníků, který jel do táhlého kopce již pěkně dlouho a dva závodníky za svým stájovým kolegou, který navíc o něco poodjel. Tato paní zavelela: "Vyšlápni si, vyboč, předjeď ty dva a dotáhni se na Jardu!" Jak "maminka" řekla, tak synáček během několika vteřin udělal. Chvíli jsem přemýšlel, jestli to byl člověk, nebo robot. :-)Přišlo mi to úplně neuvěřitelné.

I vrcholový sport se dá dělat pro zábavu

Další zážitek byl, když jeden z kadetů jedoucí do táhlého kopce najednou začal povzbuzovat svého stájového kolegu, za kterým se otočil se slovy: "jeď Franto, jeď, jeď, jeď" a přitom neustále šlapal stejným tempem vzhůru. Na to mu povídám: "ty taky jeď" a on, místo aby byl vyčerpaný a totálně zdrcený při takovém výkonu se na mě podíval a s úsměvem a naprosto v pohodě povídá: "Vždyť jedu ne?", šlápl do pedálů a zmizel. Zkrátka pohodář, na kterém bylo vidět, že i vrcholový sport se dá dělat pro radost a s úsměvem.

Fantastické sportovní výkony

Bezpochyby se dá říct, že každý z účastníků podával fantastický výkon. Našli se ale tací, kteří svým výkonem převyšovali ostatní. V sobotu mě nejvíce zaujal výkon kadeta Tomáše Paprstka, který ač závodí v podstatě s o rok staršími soupeři je dle mého mínění o třídu před nimi. Náskok téměř dvou minut, se kterým dojel do cíle před svým stájovým kolegou Jakubem Frimlem a téměř tří minut před třetím, to jen dokazoval.

Zajímavý souboj se čekal v kategorii žen. Je velká škoda, že Tereza Huříková, která dojela druhá měla defekt. Soupeření o první a druhé místo mohlo být daleko napínavější. Vítězkou se přesvědčivě stala usměvavá Kateřina Hanušová - Nash.

Pokud pominu nádhernou podívanou v kategorii žen, byl pro mě největším zážitkem závod mužů a to především soupeření na prvních dvou místech. Nejprve zaujal stále narůstající náskok prvního Jaroslava Kulhavého, který vypadal, že není k zastavení. A zhruba od poloviny závodu neuvěřitelný nástup Milana Spěšného, který náskok prvního stahoval doslova mílovými kroky. Ve stoupání v posledním kole stáhl náskok z více než minuty na pouhých 15 vteřin a v jednom místě prý byl za prvním snad jen 20 metrů. Na dojetí už měl ale málo času a podle mého subjektivního dojmu mu v posledním kole značně docházely síly.

Byl to naprosto úžasný závod s nádhernými výkony, který se líbil i náhodným kolemjdoucím. Jediný komu se asi nelíbil byly někteří netrpělivý motoristé, kterým byla občas zatarasena cesta do Churáňova, neboť jí křížila trasa závodu.