Kde se skrývá německá podzemní továrna na Františkově?

Už od mala slýchám, že někde poblíž Františkova, mezi Kvildou a Borovou Ladou, se nachází německá podzemní továrna. Čas od času člověk narazí na nějaké strohé informace o této továrně. Dokonce jsem se dozvěděl, že zde snad existují vrata do podzemí. Jak to tedy vlastně s tou továrnou je ve skutečnosti?

Existence továrny na Františkově

Některá oficiální místa se spíše snaží popřít existenci jakékoliv takové továrny. Podobně se například tváří i Správa NP a CHKO Šumava. Na druhou stranu se ale tato problematika projednávala i v poslanecké sněmovně za dob předsedy vlády p. Špidly. Tehdy se hovořilo i o tom, že tuto továrnu nemá v evidenci Ministerstvo obrany ČR, a není evidována ani jako úkryt civilní obrany.

Z některých informací vyplývá, že na Františkově stála továrna, kde se vyráběly díly pro letadla Messerschmitt. Jinde se uvádí, že se zde tyto motory opravovali. Podle údajně odtajněných materiálů Ministerstva vnitra se zde za druhé světové války vyráběly motory Junkers pro letadla německé Luftwaffe. Hovoří se o tom, že existuje letecký snímek, který dokazuje existenci továrny a že na základě tohoto snímku provedlo spojenecké letectvo na konci války nálet, který způsobil zasypání vstupních a větracích prostor do továrny.

Továrna na opravu leteckých motorů Messerschmitt, nebo výrobu dílů pro ně, tedy zřejmě existovala a je dost pravděpodobné, že existuje její velká část do dnes a to včetně zachované výrobní technologie.

Co se dělo kolem továrny na Františkově v posledních letech?

Představitelé obce Nové Hutě, pod něž Františkov spadá, údajně uvažovali, nebo snad ještě stále uvažují o nalezení továrny a o jejím následném zpřístupnění jako turistické zajímavosti. Rovněž se ale uvádí, že se pokoušeli továrnu nalézt jak Američané, tak i Rusové a neuspěli. Obec Nové Hutě provedla údajně průzkumné vrty. S jakým výsledkem mi však zatím není známo. V některých zprávách se uvádí, že se o průzkum pokoušeli i nějací amatérští speleologové a že byl prováděn i průzkum georadarem, který naznačoval chodby s klenutými stropy v podzemí. Existují však rovněž obavy, že celý prostor může být zaminován, což by znamenalo obrovské riziko při dalším průzkumu této lokality.

Jak je to tedy ve skutečnosti s továrnou na Františkově

Tato skutečnost mi zatím není zcela jasná a budu pátrat především po dalších informacích a ujasňovat si z ověřených zdrojů, co je mýtus a co skutečnost. Chtěl bych zároveň touto cestou vyzvat všechny, kteří mají nějaké informace o této továrně, ať už třeba jen z doslechu, zda by se mohli se mnou spojit emailem, nebo uvést jakékoliv informace v komentářích k tomuto článku. Předem moc děkuji.

Jakékoliv další získané informace o podzemní továrně na Františkově budu pravidelně zveřejňovat v článcích na stránkách www.info-sumava.cz.

[Akt. známka: 2,78 / Počet hlasů: 40] 1 2 3 4 5

| Ze dne 17.03.2007 | Autor: Kuba | 31921 přečtení | 429 komentářů | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek