Botanická zahrada - Prášily na Šumavě

Botanická zahrada Prášily Botanická zahrada v Prášilech je nejvýše položenou botanickou zahradou v České republice. Celá expozice botanické zahrady je venkovní a rozkládá se na ploše 1,5 hektaru v nadmořské výšce 875 m. Botanická zahrada vznikla v roce 2005 a pěstuje se zde okolo 5000 rostlinných druhů a odrůd nejenom od nás a z Evropy, ale i z ostatních kontinentů celého světa. Autorem projektu botanické zahrady v Prášilech je Miloš Šeda, který také výstavbu realizuje.

Umělecká díla v botanické zahradě

Botanická zahrada Prášily Botanická zahrada v Prášilech je zajímavě architektonicky řešená. Kromě rostlin jsou v zahradě k vidění i umělecká díla různých autorů, z nichž minimálně jedno je "Interaktivní", což potěší zejména děti.

Bizon Americký

Přímo v těsném sousedství botanické zahrady je ohrada, kde se někdy zřejmě pase jeden nebo více kusů bizonů. Zřejmě říkám proto, že v době naší návštěvy zde nebyl bizon ani jeden. U této udržované ohrady je však tabulka s popisem a informacemi o bizonech.

Kde Botanickou zahradu v Prášilech najdete?

Botanická zahrada PrášilyPokud přijedete do Prášil od Srní, tak hned po příjezdu do obce, těsně za mostem přes Prášilský potok uvidíte vstupní bránu do botanické zahrady. Zahrada je volně přístupná veřejnosti od jara do podzimu denně od 8:00 do 18:00 hodin. Vstupné je vskutku lidové a na dnešní dobu v mnoha ohledech neuvěřitelné. I přesto, že tato zahrada v sobě ukrývá spoustu vykonané práce, a je jasné, že musí být pravidelně udržována, tak za vstup nezaplatíte ani halíř. Vstupné je pro všechny zcala zdarma!

Drobné zklamání

Botanická zahrada PrášilyNepatrně kazí dojem z celé botanické zahrady ten fakt, že se zde nenachází popisky k jednotlivým rostlinám. Totéž schází i u uměleckých děl, kde bych předpokládal informace o autorech a době vzniku jednotlivých děl. Je ale pravdou, že pokud je vstup do zahrady zdarma, pak je to zcela nepatrný nedostatek, který je naprosto smazán nadmíru příznivou cenou za vstup. Škoda, že zde nebyli k vidění zmiňovaní bizoni, čož bylo snad jen dočasně.

Botanická zahrada v Prášilech je i přes tyto drobnosti příjemným místem k relaxaci a určitě si jí rádi prohlédnou nejen milovníci rostlin.

Další zdroje informací

Miloš Šeda - autor projektu a realizace botanické zahrady.

[Akt. známka: 2,32 / Počet hlasů: 31] 1 2 3 4 5

| Ze dne 07.05.2007 | Autor: Kuba | 31564 přečtení | 113 komentářů | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek