Keltové na Šumavě - Obří hrad

Obří hrad Uprostřed šumavských lesů, nedaleko obce Nicov leží osada Popelná. Nad ní na kopci vybudovali v dávných dobách Keltově opevněné hradiště dnes nazývané Obří hrad. Se svojí nadmořskou výškou 940 až 980,5 metrů je to nejvýše položená pravěká stavba na území ČR. Odborníci se dnes přou, zda se skutečně jednalo o hradiště, nebo zda tato stavba měla jiný význam.

Pověsti o Obřím hradu

Obří hradPůvod obrovských kamenných valů, které místy dosahují výšky až 5 metrů, si lidé nedokázali vysvětlit, a tak si je začali spojovat s nadpřirozenými silami. Díky zvětrávání okolních skal a častému uvolňování a padání kamenů do údolí se lidé domnívali, že na ně rozlobení obři hází kamení. V jedné lidové pověsti se vypráví o nálezu až 3 metry dlouhých obřích kostí, ze které si obyvatelé Popelné udělali lávku přes Losenici.


Účel Obřího hradu

Obří hrad - výhledPůvodně si archeologové mysleli, že se jedná o hradiště sloužící k obraně. Tuto teorii ale zpochybňuje i to, že se v okolí nenalézá žádné naleziště zlata. Další domněnkou bylo, že se jednalo o místo, které sloužilo jako zastávka na stezce od Dunaje. Další teorie hovoří o opevněné náboženské svatyni. Tomu nasvědčují i archeologické nálezy z tohoto místa. Nenašli se zde téměř žádné pozůstatky po klasickém osídlení, jako jsou odpadky, střepy keramiky, či kosti. Gaius Julius Caesar ve svých zápiscích poznamenal, že představitelé Keltů zasedají na posvátném místě, které označil za střed Galie. Je možné, že se jednalo právě o toto místo.


Cesta na Obří hrad

Obří hrad - cestaNejbližším místem k Obřímu hradu, kam se dostanete autem je Popelná. Na Popelnou odbočíte v obci Nicov, na silnici č. 145 ze Stach na Kašperské Hory. Cesta z parkoviště na Popelné na Obří hrad není dlouhá (asi 1,5 km), o to více je strmější a krkolomnější. Vhodná je pouze pro pěší výstup. I když některé zdroje uvádí, že se jde z Popelné po červené, není to pravda. Cesta je vyznačená žlutou turistickou značkou. Po výstupu na náhorní rovinu naleznete druhou informační tabuli, která Vás poměrně stroze a ne zcela srozumitelně informuje o poloze a jednotlivých částech tohoto keltského výtvoru. Nádherný výhled a kamenné valy jsou impozantní. Po valu směrem vzhůru se dostanete ke zbytkům zvětralého skalního masivu, který byl pravděpodobně součástí opevnění.


Obří hradPokud chcete navštívit spodní část hradiště (dále po žluté turistické značce) narazíte po pár desítkách metrů na nepříjemné překvapení. Cesta je zavalená přes sebe napadanými velkými kmeny. Pokud má člověk dodržovat pravidla pohybu v národním parku (je zde první zóna), tak mu nezbývá, než se vrátit zpátky. V době naší návštěvy (13.5.2007) nebylo ani patrné, kudy původně cesta vedla a s dětmi (a pod hrozbou pokuty) jsme si tudíž dál netroufli a tu nejzajímavější část Obřího hradu neviděli.


Není mi zcela jasné, kdo má tuto stezku na starosti, ale jelikož se jedná o I. zónu Národního parku Šumava, předpokládám, že je to Správa NP a CHKO Šumava, která by jí měla zpřístupnit.

[Akt. známka: 2,06 / Počet hlasů: 33] 1 2 3 4 5

| Ze dne 31.05.2007 | Autor: Kuba | 18186 přečtení | 73 komentářů | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek