Byli jsme v podzemí na Františkově

Františkov - první vstup do podzemí?Před několika měsíci jsem napsal na tomto webu článek o podzemní vojenské továrně z druhé světové války na Františkově. Netušil jsem, že se z tohoto článku stane nejčtenější a nejdiskutovanější přízpěvek těchto stránek a že v reakci na něj dostanu tolik emailů. Od té doby jsem několikrát na Františkov vyrazil, ale i když to mám na místo jen několik kilometrů, nikdy jsem tam nedojel. Jiné věci byly přednější. Až dnes se mi to podařilo. Domluvil jsem se s kamarádem a vyrazili jsme na Františkov, jen tak se porozhlédnout, co se tam děje, protože se proslýchalo, že zde někdo provádí výkopové práce.

Nekdo dělá na Františkově díry do země

Františkov - povrchové výkopové práce Františkov - povrchové výkopové práce Když jsme dorazili na Františkov, našli jsme zde zanechané nějaké nářadí a poměrně čerstvě vyhloubené díry, patrně po pokusech najít vstup do podzemí. Prohlíželi jsme okolí, když v tom šel okolo nějaký houbař, který se s námi dal do řeči a když jsme mu sdělili, že by se zde měla nacházet podzemní továrna, tak povídá: "Tak už chápu, proč tady včera byla ta vrtná souprava a proč to natáčela televize." Ukázal nám, kde tu vrtnou soupravu viděl. Byly zde patrné stopy po ježdění v trávě, ale díru po vrtání jsme nenašli. Pouze u cesty zůstali zapíchnuté dva rýče.

Vstup do podzemí na Františkově

Františkov - záhadný kámen U cesty k penzionu jsme našli zajímavý kámen pod který evidentně při deštích mizí velké množství vody. To nás zaujalo a tak jsme začali prohledávat okolí. Po chvíli jsme našli ještě zajímavější díru (viz. úvodní fotka). Po chvilce obhlížení jsme do ní vlezli a zjistili, že se jedná o rouru o průměru cca 150cm, která pokračuje pod přibližně 30° klesáním pod cestu. Protože jsme byli jen tak se projít (v "božihodním oblečení"), chvíli jsme s dalším průzkumem váhali. Zvědavost ale zvítězila a tak jsem došel do auta pro baterku a šlo se na průzkum.


Františkov - roura vedoucí do podzemí Po cca 30 metrech se roura stočila téměř vodorovně a na zemi začalo být bahno. LED baterka sice svítí dlouho a dobře ale ne zrovna daleko a tak jsme žádný konec roury neviděli. Do bahna se nám jít v našem obutí nechtělo a proto jsme se rozhodli, že se dojedeme převléct, vezmeme nějaké alespoň minimální vybavení a vyrazíme znovu.


Františkov - závaly v podzemí Františkov - T-čko Po návratu zpět jsme pokračovali bahnem a posléze i vodou k místu, kde byla roura provalená. Tento zával se ale nechal oblézt. Po asi 4 metrech byl další, který se nechal obejít ještě lépe. Po překonání těchto dvou překážek jsme uviděli konec chodby. Když jsme tam došli, zjistili jsme, že se jedná o téčko a že na vpravo je za šoupětem turbína a vlevo pokračuje užší roura, kde asi po 5 metrech je turbína druhá. Zhasli jsme baterky a zjistili, že v díře kterou někdo v téčku udělal prosvítá světlo.


Františkov - Turbína Františkov - roura k druhé turbíně Kamarád se s obtížemi protáhl kolem šoupěte do prostoru turbíny a pak za ní. Pod turbínou objevil vybetonovanou šachtu. Prolézt se tam ale nedalo. Tedy alespoň my dva ("metrákový hasiči") jsme se tam nedostali. V úrovni hladiny spodní vody byla v šachtě pod turbínou vidět další vodorovně vedoucí roura směrem k druhé turbíně. Tím náš průzkum v podzemí skončil. Kamarád šel na povrch, kde hledal místo, odkud prosvítá do prostoru turbín světlo. Hulákal jsem na něj zespodu tak dlouho, až jsme místo přesně našli. Jednalo se o rozvaliny strojovny vodní elektrárny.


V podzemí na Františkově jsme tedy sice byli ale bohužel ne v podzemní továrně. Tedy zatím ne.

Našli jsme ale spoustu dalších zajímavých věcí, například silnostěnou litinovou rouru trčící ze země neznámo odkud (bohužel zacpanou), asi čtyř metrovou rampu, na níž byly v minulosti položeny koleje, pozůstatky staré továrny a také pozůstatku jakýchsi betonových staveb se zborcenými stropy. Dá se na místě snadno určit, kde byla původní továrna (sklárna, později papírna) a kde se stavěli novodobější stavby (železobeton z dob válečných). Škoda, že tu elektrárnu někdo takhle zdevastoval. Věřím, že by sloužila ještě dnes bez větších problémů.

Doufám, že někdy příště budu moct napsat: "Byl jsem v podzemní továrně na Františkově" adoufám, že to bude už brzy. :-) Pokud máte někdo nějaké další poznatky nebo podrobnosti o továrně, pošlete prosím email, nebo přispějte do komentářů k článku.

[Akt. známka: 2,34 / Počet hlasů: 29] 1 2 3 4 5

| Ze dne 16.09.2007 | Autor: Kuba | 27506 přečtení | 189 komentářů | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek