K situaci v oblasti Nová Pec na Šumavě

Nemohu souhlasit s tím, že otázka splouvání Vltavy ze Soumarského mostu do Pece je zpolitizovanou záležitostí. Jde o to, zda mohou v této oblasti hospodářské firmy zabývající se turistikou fungovat. Pro osádky 20 až 30 lodí za den, které chce správa parku na Vltavu pouštět třikrát až pětkrát za měsíc při stavu hladiny vody nad 61 cm, se nikomu nevyplatí provozovat půjčovnu lodí, kemp, občerstvení.

Vím, že to není jediný segment turistiky, ale v tomto prostoru byl významný pro letní turistiku a s ní spojené ekonomické oblasti. Politicky jsou všechny strany zprava doleva i opačně pro hospodářské a hospodárné využívání krás, které tamní příroda poskytuje, jen zelení ne! Kdyby to byl jediný problém v této oblasti, tak by to bolelo méně. Zimní turistika bez sjezdového lyžování tam také penziony, restaurace či půjčovny neuživí.

15 let diskutujeme o možnosti propojení Pece se sjezdovkami na Hochfichtu. Stačilo by málo. Sedačková lanovka cca 2-3 km na hranici a jste přímo v lyžařském areálu. Dneska musíte cestovat 30-50 km po uzoučkých, zasněžených cestách, než se tam dostanete. Také přes národní park, s exhalacemi, nebezpečně a s časovou ztrátou. 

A ostatní pracovní příležitosti? Také nic moc. O tom, jak to vypadá v lesích, toho bylo napsáno až dost. Zemědělství v podhorské oblasti je skoro více o dotacích než o výnosech z produkce. Co tedy asi tak zbývá místním usedlíkům, aby se uživili? Vystěhovat se jinam? Mnohý turista, včetně mě, by rád i tento kout Čech - Šumavu navštívil a utratil tam něco ze svých peněz. Očekává však služby na úrovni, hezké prostředí, sportovní vyžití. Mají-li podnikatelé v tomto oboru v této lokalitě podvázány příjmy jak z letní, tak zimní sezony, těžko mohou dostatečně investovat do kvality penzionů, hotelů a souvisejících služeb. Kruh se tak uzavírá. Málo příjmů, málo investic, málo nových návštěvníků.

Konkurence jiných lokalit jak v Čechách, tak v zahraničí je velká.

[Akt. známka: 2,75 / Počet hlasů: 12] 1 2 3 4 5

| Ze dne 13.02.2010 | Autor: Kuba | 8742 přečtení | 99 komentářů | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek