Hauswaldská kaple - znovuoživení poutního místa

Hauswaldská kapleHauswaldská kaple, nebo spíše hauswaldské kaple (pozůstatky tří původních kaplí) byly v minulosti známým poutním místem. Díky zázračnému uzdravování poutníků z celé Evropy se místu přezdívalo "malé Šumavské Lurdy". Kouzelné místo ležící 2 km jižně od Srní poblíž Vchynicko-Tetovského kanálu, bylo zničeno za dob minulého režimu a znovu přivedeno k životu 12.8.2006, především zásluhou občanského sdružení Karel Klostermann - spisovatel Šumavy .

Historie poutního místa

Třetí Hauswaldská kaple.Mystické místo s léčivým pramenem bylo navštěvováno poutníky, z nichž někteří putovali až z daleké Itálie a jiných koutů Evropy. V písemných pramenech je popsáno mnoho zázraků, které se v této oblasti udály. V roce 1820 byla na tomto místě vystavěna první kaple a začaly se zde sloužit poutní mše. Poutní místo ale získávalo stále větší oblibu a díky tomu byla roku 1860 postavena kaple druhá - větší. Druhá kaple však nebyla příliš dobře postavená a měla špatnou stabilitu. Proto byla v roce 1902 postavena kaple třetí. Z ní se bohužel dochovaly pouze fotografie a základy. Kaple byla podminována a vyhozena do povětří dne 14.9.1957 naší armádou při "budování" vojenského prostoru. Jako zázrakem se při odstřelu nic nestalo sošce Panny Marie Lurdské, která je dnes uchovaná v kostele v nedalekém Srní. V té době bylo vysídleno i původní obyvatelstvo, které zde žilo po staletí.

Znovuoživení území Hauswaldské kaple

Třetí Hauswaldská kaple Díky nadšení a úsilí členů občanského sdružení Karel Klostermann - spisovatel Šumavy a za podpory Správy NP a CHKO Šumava proběhla revitalizace území hauswaldských kaplí. Celé místo bylo slavnostně znovuoživeno 12.8.2006. Kaple jsou součástí nově otevřené zážitkové stezky Okolo Kostelního vrchu. Stezka prochází rovněž kolem Vchynicko-Tetovského kanálu. Cestu lemuje množství laviček a u jedné z nich, asi 100m před prostorem vlastních kaplí, roste Medvědí strom, u kterého došlo v dávné minulosti ke zjevení panenky Marie, která zachránila dvě ženy před útokem medvěda.

Cesta k Hauswaldské kapli

Vchynicko-Tetovský kanálJednou z možností jak se dostat k Hauswaldské kapli je příjemná a nenáročná procházka podél Vchynicko-Tetovského plavebního kanálu od obce Mechov. Ke kanálu se lze dostat i autem z obce Srní směrem na Prášily. Za obcí Mechov, kde silnice kanál křižuje, je parkoviště pro osobní auta. Odtud je kaple vzdálená 1,8 km. Cesta je vhodná jak pro pěší, cyklisty, či z velké části i pro in line, tak i pro kočárky s dětmi. Domnívám se, že je vhodná i pro vozíčkáře, ale tímto hodnocením si nejsem úplně zcela jist. Cesta je zprvu asfaltová, do mírného kopce, pak po rovině podél kanálu a posléze od kanálu ke kapli (0,6 km) po upravené lesní cestě opět do mírného kopce. Jedná se o příjemnou procházku ve stínu lesa a podél temně průzračného kanálu, který příjemně osvěžuje okolní vzduch.

Zážitková stezka Okolo kostelního vrchuHauswaldská kaple je rovněž dostupná po 2,5 km dlouhé značené stezce přímo ze Srní a nebo z trasy vedoucí podél Vchynicko-Tetovského kanálu. Toto tajuplné místo rozhodně stojí za návštěvu pro svojí neopakovatelnou atmosféru.Informační tabule u Hauswaldské kaple Pramen nad Hauswaldskou kaplí Dřevěné koryto u Hauswaldské kaple Výhled o první Hauswaldské kaple Osvěžení u Hauswaldské kaple

Další zdroje informací o Hauswaldské kapli

druidova.misteria.cz - v článku jsou zmiňovány i energetická místa v okolí kaple, stojí za přečtení.
www.kklostermann.eu článek o Hauswaldské kapli od Václava Sklenáře - předsedy Občanského sdružení Karel Klostermann - spisovatel Šumavy.
O historii Hauswaldské kaple
Červené srdce - úryvky z knihy Karla Klostermanna, ve které píše o Hauswaldské kapli
www.stara-sumava.cz - staré pohlednice Hauswaldské kaple.
www.zanikleobce.cz - snímek původní katastrální mapy okolí Hauswaldské kaple.
www.npsumava.cz - vycházková stezka Okolo Kostelního vrchu.
Růženec pro Hauswaldskou kapli - velice zajímavý PDF dokument.

[Akt. známka: 2,04 / Počet hlasů: 24] 1 2 3 4 5

| Ze dne 22.04.2007 | Autor: Kuba | 27678 přečtení | 80 komentářů | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek