In-line na Šumavě: cesta na Březník

Březník pohled na LuznýŠumavu zná většina návštěvníků ze sedla kola, z běžeckých stop a nebo pěšky. V poslední době ale potkáváme na šumavských cestách stále častěji i in-line bruslaře. Cesty a jejich vhodnost pro in-line bruslení nejsou ale na Šumavě příliš zmapované a proto se pokusím čas od času popsat nějakou osobní zkušenost. Dnes se tedy vydáme na 7 km dlouhou cestu z Modravy na Březník.

Údolím Modravského potoka na Březník

Modravský potokOd Modravy jsme se vydali po modré turistické značce. Cesta se klikatí podél Modravského potoka jen mírně do kopce. Na celé trase je jen pár drobnějších stoupání. Horší je to ale s kvalitou asfaltu, která je velmi proměnlivá a po 2 km od Modravy je dokonce úsek o délce asi 100m, který jsme museli překonat chůzí. Na bruslích zkrátka nesjízdné (alespoň pro mírně pokročilého bruslaře) pro přílišnou hrbolatost.


Proměnlivá kvalita asfaltu cestou na BřezníkČasté změny kvality asfaltu jsou docela vyčerpávající. Na horším povrchu totiž vnímáte sebemenší stoupání daleko více. Dalším problémem byl místy "měkký" asfalt, který za mokra podkluzoval při odrazu (zvlášť do kopce) a za tepla na slunci se lepil na kolečka. Naštěstí ho zde nebylo mnoho. Vyčerpávající jízdu po špatném povrchu ale vynahrazuje krásná okolní krajina.


Cesta na BřezníkKrajina na Březníku, zážitková trasaTěsně před Březníkem se začnou ukazovat i kůrovcem napadené lesy. Místy je to doslova žalostný pohled. Šumava zde připomíná Krušné hory před několika lety. Po chvilce se ovšem otevřou louky kolem Březníku a nádherný pohled na Luzný. Zdejší lavičky jsou naprosto ideálním místem k odpočinku a načerpání sil na návrat.


Hájenka na Březníku

Hájenka na Březníku a pohled na LuznýU hájenky na BřezníkuPokud Vás napadne, podobně jako mě, že když už jste tady, musíte se podívat i na kopec k hájence, tak počítejte s tím, že poslední půl kilometr do prudkého kopce dá docela zabrat. O samotné hájence na Březníku se rozepíšu někdy jindy, protože tu rozhodně nejsem naposledy. Dejte si pozor při sjezdu zpátky. Cesta je tu prudká a úzká, takže méně zkušený bruslař nemá šanci zastavit jinak, než nějakým tím ústopádem do okolní škarpy (naštěstí travnaté). Abych návrat přežil ve zdraví, tak jsem ten nejprudší svah po několikátém pádu raději sešel.


Návrat zpět - od Březníku na Modravu

Cesta na BřezníkDíky tomu, že jsme celou cestu na Březník jeli do mírného kopečka, tak cesta zpátky na Modravu je doslova odměnou za "dobře vykonanou práci". Na jednom místě je sjezd trochu prudší, a občas si člověk musí dát pozor na horší terén a kličkovat mezi výmoly, ale jinak - prostě paráda. Cesta zpátky je asi tak 3x rychlejší než cesta tam.


Hodnocení

Pro in-line je tato trasa nepříliš vhodná především díky proměnlivé kvalitě povrchu. Rozhodně není pro začátečníky. Kdyby se v budoucnu rozbité úseky asfaltu opravily (oni sami jistě ne, ale třeba obec za využití některých grantů z EU), byla by ovšem naprosto ideálním cílem pro in-line. V současné době je ale na Šumavě spousta jiných míst, která jsou pro in-line bruslení daleko vhodnější. Třeba trasa z Nové Pece, nebo z Klatov. Tam se vydáme někdy příště.

Toto hodnocení je z pohledu mírně pokročilého bruslaře a je tudíž možné, že zkušení bruslaři budou na celou trasu pohlížet úplně jinak. Pokud se o svůj názor chcete podělit s ostatními, připište jej do komentářů k článku.

[Akt. známka: 2,27 / Počet hlasů: 11] 1 2 3 4 5

| Ze dne 12.06.2007 | Autor: Kuba | 9674 přečtení | 52 komentářů | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek