Zvyšte nájmy, fandím prachatické radnici

Je to velká nehoráznost. Jak se píše v dnešní MF DNES někteří obyvatelé Prachatic demonstrují proti tamnímu vedení města, protože jim vadí, že v městských bytech budou od ledna platit za metr čtvereční namísto 34,87 nově 53,49 koruny. Mnoho lidí však pro tyto nespokojence nemá pochopení, a já také ne.

Když si to spočítáme, taky by nájemníci měli za nájem standardního třípokojového bytu o velikostisedmdesát metrů čtverečních platit v novém roce směšných 3744 korun měsíčně. Není divu, že lidé, kteří si v Prachaticích pronajímají bydlení na volném trhu jsou rozzlobeni. Mnoho mladých rodin dá v tomto šumavském městě za dvoupokojový byt i osm tisíc korun měsíčně. A proto rozumím starostovi Janu Bauerovi, že město chce alespoň částečně napravit ničím neopodstatněné a nehorázné rozdíly v nájmech.

Zvýšení nájemného v Prachaticích není nijak drastické a patetické respektive spíše hysterické výkřiky jisté tamní zastupitelky za ČSSD, že lidé nebudou mít na zvýšené činže peníze, jsou mimo realitu. V příštím roce se rozhodně nečeká žádné výrazné zdražení a ceny energií budou ve většině případů dokonce klesat.

Oni nájemníci si musí uvědomit, že obecní byty nejsou jejich majetkem a zvýšení nájmů je čistě v kompetenci vlastníka. Cena nájemného by v budoucnu měla být stanovena čistě na základě dohody mezi nájemníkem a pronajimatelem. Současný systém dvojího nájemného je příčinou toho, že mnoho lidí platí za byty neúměrně vysoké tržní činže.

Navíc, stěžovat si na nájem, to je jako kdybych nadával podavačům v supermarketu, že ten rohlík dne stojí korunu padesát, zatímco včera byl pouze za kačku.

Pokud se tedy nájemníkům nové činže nelíbí, tak se mohou z městských bytů vystěhovat. Pak by ovšem zjistili, že levnější bydlení neseženou. Časti si také stěžují lidé, kteří třeba bydlí sami v třípokojových i větších bytech, a brečí, že jej finančně neutáhnou. Pro takové je jediná rada, přestěhujte se do menšího bytu!

Prachatické radnici fandím a říkám, nenechte se zastrašit skupinou militantních nájemníků, kteří nechápou princip zastupitelské demokracie. Petici proti zdražení nájemného podepsalo na sedm set lidí, a jelikož Prachatice mají necelých dvanáct tisíc obyvatel tak signatářů petice je zhruba šest procent z tamní populace.

Já jsem kdysi v Prachaticích asi půl roku žil a vím, že starosta Bauer udělal pro své město hodně, a asi nejvýraznější úspěch na jeho kontě je revitalizace zdejších kasáren, která armáda převedla na město a léta opuštěná chátrala. Nyní jsou v areálu byty a sídlí zde firmy. Proto si neurvalé poznámky některých „protestantů" nezaslouží. A znovu zdůrazňuji, tato militantní menšina nemá žádný mandát k tomu, aby diktovala zastupitelům co mají, či nemají dělat.

Poděkování

Info Šumava děkuje autorovi článku za souhlas s jeho uveřejněním na našem webu. S názory autora v tomto článku se plně stotožňujeme. Článek najdete rovněž na webu ziegler.blog.idnes.cz.

[Akt. známka: 3,75 / Počet hlasů: 8] 1 2 3 4 5

| Ze dne 13.12.2009 | Autor: Jan Ziegler | 4374 přečtení | 26 komentářů | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: http://ziegler.blog.idnes.cz/c/114617/Zvyste-najmy-fandim-prachaticke-radnici.html